Awards – IIFC 2015

Daisy Rock Guitar Music Video Award for Best Song

Cynic – Marry Shannon
Ikh Hob Dikh Tsufil Lib (I Love You Much Too Much) – Mostly Kosher
Fire – LeNoire
Tash Tash – Tash Tash
Say Yes – Afternoons

Daisy Rock Guitar Music Video Award for Best Production Music Video

Fire – LeNoire – Brian Harrison
Moon Kids – Alexander and Laur Elle
Hear Me – Feenixpawl & Ivan Gough
Say Yes – Afternoons
Tash Tash – Tash Tash

Audience Choice Award for Best Music Video

Turn That Shit Up – Dr. Stank
Moon Kids – Alexander and Laur Elle
Tash Tash – Tash Tash
Hear Me – Feenixpawl & Ivan Gough
Ikh Hob Dikh Tsufil Lib (I Love You Much Too Much) – Mostly Kosher

Grand Jury Award for Best Music Video (Best Visual)

When The Time Is Right
Dark Nebula A 268
Moon Kids – Alexander and Laur Elle
Hey Yo – Elijah Allan-Blitz
Tash Tash – Tash Tash

Chronos Timelapse

YIKAISDAHA
Moving Through New York
Chicago: Toccata & Fugue

Best Web Series

The Galactic Adventures of John Neptune
Gifted Corporation
Dating Disasters
Greeting From Prison
Those Who Can’t, Do
AdvoCat

Best Animation

Hands of Flame
Luce di Vita
I Need My Monster
Heavenly Peace
Work Sucks
Haiku 4: STILL

Marshall Hawkins Award for Best Original Score – Short Film

Hope Dancer – Jon Monroe
Counter – Amie Doherty
Hetero – Kevin Tsunoda
Intersection – Kevin Burnes
Remebering The Fallen – Luke Richards
FOUND – Matthew Quick Carrier
The Boy With a Camera For a Face – Spencer Brown
The Place Where You Live – John Rake
The Last Resort

Marshall Hawkins Award for Best Original Score – Feature/Featurette

Euphoria – Shawn Pierce
54 Days – Dimitri Mentis
After School – Isaac Owen Richardson & Joel Clarkson
Beautiful Prison – Austin Lawrence
Bucky and the Squirrels – Ray Colcord
Solitary – Roger Taylor
Where Hope Grows – Kyle Newmaster
Our Life in Make Believe
Solo

Student Films Adult & Minor

Way in Rye (Adult)
The Root of Evil (Minor)
The Tsarevich
Excess Baggage
Here or Two Go
In Dangerous Water
Lilly’s Big Day
KERS
National Forest
Sperm & Egg
The Memory of Us
Yellow Stone Devil
Jobless

Best Commercial Production Award

Cord Media
TSR Media
RCC Commercial Productions
San Diego Commercial

Juan Ruiz Anchia Awards for Cinematography -Best Cinematography – Short

Counter – Alan Torres
FOUND – Pedja Radenkovic
Intersection – Jason Honeycutt
Hope Dancer – Rafa Garcia
Riddle Me This – Vincent Pascoe
Strange Thing – Jason Jasonjoseffer
Storytelling – Joseph Watts
Dukha in Summer
The Well

Best Cinematography – Feature/Featurette

54 Days – Nathaniel C.T. Jackson
Where Hope Grows – Alexandre Lehmann
Beautiful Prison – Chad Terpstra
Solitary – Pete Wallington
Sidewalk Traffic – David Kruta
Bis Gleich – Manuel Mack
Four Winds – Mario Contini
Ophilia – Scott Carrithers
Solo

Best Cinematography – Documentary

Out of Nothing
Furthest From The Wild
The Man in the Booth
Jaguar
The AC Project: To the Ends of the Earth
Trashborn
The Hidden Enemy

Faulkner Awards

Dora Dillman
Shane, Ashley & Christina Stewart


Mary Austin Awards (Excellence by women in film making)

Mary Austin Award for Best Director – Short

Dawn Fields – FOUND
Aili Wang – Hope Dancer
Tammy Vo – In Secret
Gabriella Revilla – Molly’s Method
Stephanie Black – Storytelling
Alexis Van Hurkman – The Place Where You Live

Mary Austin Award for Best Director – Feature/Featurette

Paula Hunziker – You & Me
Heather Donnell – Mom, Murder & Me
Janice Markham – Ron & Laura Take Back America
Paula Kelly – Euphoria

Mary Austin Award for Best Director – Documentary

Isabelle Carbonell – Trashborn
Tracey Anarella – Brooklyn United

Mary Austin Award for Best Screenplay – Short

Lisa Bruhn & Terry Ross – The Last Resort
Gabriela Revilla – Molly’s Method
Stephanie Black – Storytelling
Tammy Vo – In Secret

Mary Austin Award for Best Screenplay – Feature/Featurette

Tera Lynn Orr – Bis Gleich
Janice Markham – Ron & Laura Take Back America
Katherine McEwan – Solitary
Paula Hunziker – You & Me

Mary Austin Award for Achievement in Producing

Marlene McCohen – Ophilia
Yeniffer Behrens – After School
Serena Taylor & Katherine McEwan – Solitary
Irene Bedard, Janice Markham, Sue Vaccaro, Mel England, Anthony Wandell & Gideon Markham – Ron & Laura Take Back America


Daisy Rock Guitar Award for Excellence in Film Scoring by a Woman

Galactic Adventures of John Neptune – Tricia Minty
Counter – Amie Doherty

Best Actor – Short

Demetrius Grosse – Counter
John Mark Harmon – Hetero
Cedric Young – Intersection
Don Harvey – Riddle Me This
Jake Worseldine – The Last Resort
David O’Donnell – Strange Thing
Devon Gearhart – The Well

Best Actor – Feature/Featurette

Kristopher Polaha – Where Hope Grows
Michael Drysdale – 54 Days
Kevin McGowan – Solitary
Mauricio Mendoza – After School
Benjamin Chamberlain – Beautiful Prison
Kirk McGee – Chasing Taste
Mel England – Ron & Laura Take Back America
Jerry Wolf – Four Winds
Jeff Staron – Ophilia
Billy Lockwood – That You Had Never Called
Adrian Moreira-Behrens – After School
Matt O’Neill – In Secret

Best Child Actor

Adrian Moreira-Behrens – After School

Best Actress – Short

Doris Roberts – Zizi & Honeyboy
Lisa Marie Thomas – Hope Dancer
Skyler Day – Storytelling
Roxane Wilson – Molly’s Method
Lovelee Carroll – In Secret
Abby Wathen – The Wedding Dress

Best Actress – Feature/Featurette

Sarina Taylor – Solitary
Michela Carattini
54 Days
Katherine McEwan – Solitary
Sarah Klaren – Mom, Murder & Me
Amie MacKenzie – That You Had Never Called
Janice Markham – Ron & Laura Take Back America
Amanda Todisco – Our Life in Make Believe

Best Ensemble Cast – Feature/Featurette

Ron & Laura Take Back America
Chasing Taste
54 Days
Where Hope Grows
Four Winds
The Last Sparks of Sundown

Best Screenplay – Short

Intersection – Jason Honeycutt
Riddle Me This
Counter
MThe Well
Strange Thing
Storytelling
In Secret
Molly’s Method
The Last Resort

Best Screenplay – Featurette

You & Me – Paula Hunziker
Bis Gleich
Four Winds
That You Never Called
Ophilia
The Pitch
Crude

Best Screenplay – Feature

Solitary – Katherine McEwan
54 Days – Tim R Lea
Where Hope Grows –
Beautiful Prison – Chris Dowling
Ron & Laura Take Back America
After School – Ruben Padilla
Life in Make Believe
Euphoria – Paula Kelly
 

Best Director – Short

The Last Resort – Terry Ross
Counter – Nicholas Bouier (Boy-Yey)
DWAI – Matthew Temple
Intersection – Jason Honeycutt
Harmony – Noel Orput
Hope Dancer – Aili Wang
Molly’s Method – Gabriela Revilla
Riddle Me This – Edward King III
The Well – Christian Baker
Zizi & Honeyboy – Brett Donowho

Best Director – Featurette

Anonymous – Vincent Sabella
Bis Gleich – Benjamin Wolf
Crude – Charles Joslain
Four Winds – Nick Brokaw
Kadence – Jacob Johnston
Man In The Booth – William F Reed
That You Had Never Called – Kenneth Marken
The Pitch – Colin Sprigg
You & Me – Paula Hunziker
Ophilia – Matteo Ribaudo

Best Director – Feature

54 Days – Tim R Lea
Solitary – Sasha Krane
Mom, Murder & Me – Heather Donell
After School – Carlos Melendez & Mauricio Mendoza
Where Hope Grows – Chris Dowling
Beautiful Prison – Joel Vallie
Chasing Taste – Sean Gannet
Life in Make Believe – Christopher James Lang
Ron & Laura Take Back America – Janice Markham & Mel England

Best Director – Documentary

Hidden Enemy – Randy Stith
Out of Nothing – Chad DeRosa
Furthest From the Wild – Alex Tello
A Man Called God – Christopher St. John
The Man in the Booth – William F Reed
Sacred Ground – Tim Gruenewald & Ludwig Schmidtpeter
Jaguar – Tulio Schargel
3 Min Activist: The Soul of Slam – Michael H Harper

Best Foreign Short

The Boy With Camera For a Face
Somos Amigos
Remembering the Fallen
Consolation Prize

Best Foreign Featurette

Crude
Bis Gleich

Best Foreign Feature

54 Days
Solitary
Euphoria
The Last Sparks of Sundown
 

ColoRiffic Independent Spirit Awards

Sacred Ground
3 Min Activist: The Soul of Slam
Bucky & The Squirrels
Hiking Awkward
John Neptune
Dukah in Summer
Brooklyn United
Discovering the Crazy Squirrel
Pure Love

Lifetime Merit Award

Alan Katz

Dr David Golman Award for Best Short

FOUND
Brooklyn United
Counter
Dukha in Summer
DWAI
For the Records
Harmony
Hetero
Hope Dancer
Intersection
Storytelling

Award for Best Featurette

You & Me
Bis Gleich
Four Winds
Kadence
Man In The Booth
That You Had Never Called
The Pitch
Anonymous
Ophilia
Stanford And Son

Award for Best Feature

Solitary
54 Days
Mom, Murder & Me
After School
Where Hope Grows
Beautiful Prison
Chasing Taste
Life in Make Believe
Ron & Laura Take Back America

Award for Best Documentary

A Man Called God
Hidden Enemy
Out of Nothing
Furthest From the Wild
The Man in the Booth
Sacred Ground
Jaguar
3 Min Activist

Best of Festival (Audience Choice)

After School

Grand Jury Award – Best of Festival

54 Days


Award Winners in Green